Kontaktné šošovky pre Vaše oči
Kontaktné šošovky môžeme rozdeliť na tvrdé a mäkké. Tvrdé kontaktné šošovky sa vyrábajú z pevných, spravidla plynopriepustných materiaáov – RGP. Používajú sa väčšinou ku korekcii vyššieho astigmatizmu alebo pri keratoconuse. Širšie použitie majú mäkké kontaktné šošovky. Vyrábajú sa pre rôzne očné poruchy aj ako kozmetické, farebné. Môžeme ich rozdeliť podľa spôsobu výmeny, tj. na jednodenné, štrnásťdenné, mesačné, štvrťročné alebo ročné.
Doteraz najviac rozšírené hydrogelové kontaktné šošovky s rôzne vysokým obsahom vody a zároveň rôznou priepustnosťou pre atmosferický kyslík stále častejšie nahradzujú priepustnejšími silikónhydrogelovými materiálmi.
Iným spôsobom môžeme kontaktné šošovky rozdeliť na sférické – korigujúce krátkozrakosť a ďalekozrakosť, na šošovky torické – pre korekciu astigmatizmu, šošovky bifokálne alebo progresívne, ktoré korigujú tzv. presbyopiu.
Ďalšiu skupinu tvoria farebné šošovky. Vyrábajú sa bez dioptrií pre tých používateľov, ktorí nepotrebujú korekciu alebo aj s dioptriami. Dajú sa rozdeliť na krycie a tónovacie, transparentné. Krycie šošovky dokážu radikálne zmeniť farbu aj veľmi tmavej dúhovky. Tónovacie šošovky sú vhodné výlučne pre svetlé oči. Existujú aj farebné šošovky s rôznymi obrázkami. Tieto sa ale nehodia k bežnému noseniu, sú určené na párty.
Správna starostlivosť o kontaktné šošovky je nevyhnutná. Doporučujeme čistiť kontaktné šošovky podľa návodov, ktoré sú priložené k jednotlivým prípravkom a podľa doporučenia kontaktologa. Kontaktné šošovky je potrebné čistiť a dezinfikovať po každom vybratí z oka, aby sa zničili škodlivé baktérie a zaistilo sa ich bezpečné a pohodlné nosenie.
Nikdy neuchovávajte šošovky iba vo fyziologickom roztoku – neobsahuje žiadne dezinfekčné zložky. Po nasadení šošoviek vypláchnite puzdro čerstvým sterilným roztokom k oplachovaniu šošoviek a nechajte na vzduchu oschnúť. Puzdro je nutné meniť minimálne 1x za tri mesiace.